Přeskočit na obsah

Pejsci s leishmaniózou

V naší dočasné péči se s leishmaniózou setkáváme poměrně často. Jelikož máme adopce do česka, kde se s touto nemocí běžně nesetkáte, rozhodli jsme se, sepsat tento článek, abychom vám toto onemocnění přiblížili. Chceme vám předat znalosti a informace, které jsme za roky na Korfu zjistili. Nejedná se o odborný článek, pouze o naše zkušenosti a informace od našeho veterináře.

Leishmanióza
Onemocnění, kterým v Řecku trpí téměř každý 7. –  8. volně žijící pes, který se na ulici již narodil a nebylo mu dopřáno veterinární péče již od samého narození.
Onemocnění způsobeno kousnutím pouštního komára, který v sobě přenáší parazita tzv. protozoan. Tento komár se nachází především v oblastech s vysokými teplotami či chudých oblastech a zemích. Onemocnění má většinou dvě podoby. Vnější a vnitřní. Tedy buď je napadena vnější část psa – kůže, srst nebo ta vnitřní, kdy jsou napadeny a ničeny orgány.

Příznaky Leishmaniózy jsou především tyto:

  • Ztráta chuti, malátnost, ochablé svalstvo, ztráta tělesné hmotnosti, průjmy, krvácení z nosu, otok kloubů. Vše tohle může vést k porušení funkce ledvin.

Neléčená Leishmanióza může vést až k úplnému kolapsu zvířete a poté smrti.

Existuje několik stádií této nemoci, rozlišené číselnými hodnotami ( 1/100 nejnižší možná hodnota často brána téměř jako negativní, 1/200, 1/800, 1/1600, 1/3200 – nejvyšší možná hodnota, kdy jsou známky nemoci již opravdu velmi zřejmé a viditelné)

Léčba Leishmaniózy:
V podstatě se dá říct, že nemoc je nevyléčitelná. Dá se však „udržet“ pomoci podávání léků a to denně a bez pauzy celoživotně (pauza je možná pouze na pár dní a je to kvůli tzv. „odpočinutí si „ orgánů od léků. A jedná se například o týden, v intervalu 3 – 4 měsíců.)

Při léčbě používáme léky, které jsou u nás lidí používány při léčení dny. Jedná se o léky zvané Purinol, Allopurinol, v Řecku dostupné pod názvy Zylapour, Soluric. V případě tablety o hodnotě 3OOmg, je potřeba podávat 1 tabletu, 2x denně na 15 kg živé váhy.

Dle celkového stavu zvířete, může být nasazen syrup zvaný MILTEFORAN, tento lék je přirovnáván k chemoterapii a vyžaduje lepší zdravotní stav. Tedy tento lék nemůže být podán zvířeti, které již má velmi postižené játra či ledviny, může být podán po konzultaci s veterinářem. Jedná se o terapii, která trvá 28 dní a Milteforan je podáván orálně,  jednou denně. I při této terapii však zvíře pokračuje v užívání léků – Purinol, Allopurinol. Milteforan dokáže hladinu Leishmaniózy velmi snížit, v 80% případů však nikdy ne vyléčit.

Výborným doplňkem stravy v případě této nemoci jsou vitamíny Leishguard.
Všechny výše uvedené léky a doplňky jsme prozatím schopni zajistit a zaslat po dohodě s lékařem a rodinou.

Jak se před nemocí chránit?
V dnešní době již existuje očkování proti Leishmanióze, úspěšnost, že se však zvíře nenakazí je stále pouhých 60 – 70 %.

Pejsek se však dá chránit tím, že mu bude pravidelně aplikována kvalitní pipeta proti vnějším parazitům, velmi dobře fungují napříklady pipety Advantix, Frontline.

Jen v pár procentech případů se diskutuje o přenosu Leishmaniózy z matky na štěně a to ve formě kojení, tedy mateřského mléka. Tato verze však nikdy nebyla na 100% potvrzena.

Důležitou informací je to, že Leishmanióza,která ve zvířeti již je, NENÍ PŘENOSNÁ na lidi ani jiná domácí zvířata. Pro přenos je potřeba kousnutí stejného nakaženého komára,který pokousal dané zvíře.  Dlouholeté zkušenosti  (téměř 20leté) a práce s takto nemocnými zvířaty je velmi podstatným faktem toho, že nemoc se nepřenáší.

Abychom získali kontrolu na touto a každou další nemocí, tak je potřeba dělat pravidelně krevní testy (u zdravých jedinců je to potřeba každý rok, u jedinců, kteří už mají příznaky či se s nemocí již potýkají, je doporučená kontrola každý půl rok.)

Nebojte se prosím adoptovat si nemocného pejska, při správném užívaní léků, pejsek žije normální plnohodnotný život, není nijak pohybově ani jiným způsobem omezen. Pejsek s Leishmaniózou by měl dostat stejnou šanci jako každý jiný zdravý pes. I ten nemocný vám přece dá tolik lásky jako by vám dal ten zdravý.

Děkujeme za přečtení a za to, že jste otevření tomu, nabídnout lásku i nemocným pejskům, jako jsou u nás v tuto chvíli Dobby, Hannah a Spike.